JAK SE DĚLÁ „ANKETA“ V BLATNÉ

Když mi žena volala cestou z Kávy CKVB, že anketa už na stránkách města Blatná visí, docela jsem se zaradoval. Super, další možnost, aby se naši příznivci vyjádřili.

Jako zapálený pro naši věc vlastně zapomínám na naše „nepříznivce“. Zajímají mě argumenty a dialog. Protože se to zatím moc neděje, tak i „anketa“ dobrá. Mám za to, že každý člověk, který se v ní vyjádří, si prostudoval poctivě všechna pro a proti a má jasno.

Jen abych to uvedl na pravou míru, jde o „anketu“ na oficiálních stránkách města Blatná, o které byla řeč na posledním zastupitelstvu. Některého ze zastupitelů napadlo ji založit, což nás potěšilo.

Jenže jak už to tak bývá, myšlenka dobrá, realizace průšvih. Někomu asi hodně záleželo na tom, aby to bylo po jeho, a zformuloval otázku tak, aby se hlasující zamotal. O neutralitě vůbec nemůže být řeč. No dobře, první prokliky našich podporovatelů sice skončily na straně druhé, jak nám smutně psali, přesto však výpomoc našich sympatizantů doma i v cizině byla a je vydatná.

Jasně, že jsme každý hlasovali pětkrát (naškolení úředníci pravděpodobně také), je to náš sen, hrajeme dle pravidel, co si město samo určilo i s vlastní výhodou v otázce. Klikáme, když nás to nechá kliknout. Hlasujeme v dotazníku bez otazníku za otázkou, který s formátem ankety nemá nic společného. Snažíme se pro dobrou věc udělat maximum. Jenže ono to není tak jednoduché.

Vítězíme a to po přibližně třetině času na tuto „hru“ vymezeného. Počet hlasů překonal i „automatovou“ lobby z roku 2011, a to za rekordně krátkou dobu, není na stránkách města Blatné „ankety“, kde by bylo tolik hlasů.

Jenže tím legrace skončila. A proč? Protože hlasování je asi úmyslně nastavené tak, že prostě nad osmdesát pět procent nenahlasujeme. Jak to? Při počtu hlasujících dejme tomu 800 hlasů by se mělo po osmi hlasech „NE“ změnit zobrazovaný poměr procent o jedno procento. Ale nestane se nic.

Nejdříve si toho všimli naši přátelé z ciziny, tak jsme to začali sledovat. Po každém hlasování jsme si vyfotili počet účastníků a procenta, také hlas, který byl dán. To samé někteří naši přátelé a podporovatelé. V anketě totiž není zobrazen aktuální počet hlasů pro a proti, tak je vlastně dost neprůkazné, že to skutečně tak bylo.

Respondent odhlasuje a už se tím nezabývá. Ale to my ne, nás to zajímá… Abychom dali šanci městu se na to podívat napsal jsem to městskému informatikovi. Tak třeba zjistíme, proč se „chybička“ do tak hezké aktivity, jako je zjištění veřejného mínění, vloudila.

Já osobně si o chybičkách myslím své.

Pro nás už je doklikáno, rozhodnuto. I kdyby o náš projekt mělo zájem jen deset lidí v Blatné, nevidíme nyní důvod nemovitosti kolem Vily Fiala prodávat. Těm, kteří nás nepodporují, realizace našeho projektu nijak neuškodí. Město jsou občané, jejich aktivity, přání a vůle. A úředníci jsou jen nástroj, který tomu všemu má pomáhat. Ne škodit.

Josef Váňa

navíc z.s.