PODZIM S ARCHITEKTEM KARLEM FIALOU

Letos 29. listopadu uplyne přesně 155 let ode dne, kdy se v Blatné narodil Karel Fiala. Jeho jméno dnes většině blateňáků mnoho neříká, jeho stavby tu zná ale každý. Kromě budovy školy, spořitelny či radnice v Blatné Karel Fiala působil především na Pražském hradě, kde se významnou měrou podílel na jeho průzkumu a úpravách v první polovině 20. století. Není jistě náhodou, že právě nyní, kdy Karla Fialu připomíná nedávno zahájená výstava na Pražském hradě, vychází v Blatné publikace pana Jiřího Sekery, věnovaná Fialovu působení v Blatné. Zájem odborníků o Karla Fialu roste.

Rozhodli jsme se proto užit si toto významné blatenské jubileum co nejlépe a na všechny možné způsoby a připravili jsme pro Vás pestrý program – kromě uvedení publikace pana Sekery, které proběhne ve středu 29. listopadu od 17 hodin v budově základní školy J. A. Komenského, se můžete těšit na další dvě akce:

Velice nás těší, že pozvání do Blatné přijal jeden z těch, kteří na Pražském hradě dnes pokračují v práci, již před sto lety Karel Fiala započal – pracovník Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky pan Mgr. Petr Měchura PhD. V úterý 12. prosince od 17 hodin Vás srdečně zveme na jeho přednášku Karel Fiala a Pražský hrad, ve které připomene Fialovu činnost na Hradě i jeho slavné spolupracovníky Josefa Mockera, Jože Plečnika či Ottu Rothmayera. Přednáška je zdarma, také díky finanční podpoře Nadace české architektury.

Pro ty, kteří chtějí působiště Karla Fialy vidět na vlastní oči, jsme naplánovali celodenní výlet do Prahy. V sobotu 16. prosince společně navštívíme dvě právě probíhající výstavy na Pražském hradě – výstavu Obnova Pražského hradu 1918-1929 a výstavu Světlo v obraze, věnovanou českému impresionismu a jeho ohlasu v pozdějším umění. Na obou výstavách pro nás bude zajištěn odborný výklad, cestovat budeme vlakem a doufáme, že stihneme také nasát předvánoční atmosféru třeba na adventním trhu na Staroměstském náměstí. Cestu a vstupy na výstavy si hradí každý účastník sám, odborný výklad je zdarma.Pro další informace a pro rezervaci své účasti na této akci volejte na tel. 723 809 110 či pište na email pa.cernochova@post.cz.

Těšíme se s Vámi na některé (nebo na všech?) na shledanou!

Pavla Váňová Černochová, navíc z.s.